+420 725 123 567

Kolektivní bydlení

Když se poprvé stěhujete z domova, máte před sebou velmi vzrušující období s mnoha lekcemi o tom, co vlastně znamená dospělý život.

Dnes je velmi obtížné koupit levný byt na českém trhu s nemovitostmi a mnoho lidí bydlí v podnájmu. To je ale také pro mnoho
mladých lidí docela drahé. Za své peníze nedostanete tolik metrů čtverečních.

Proč se tedy nesestěhovat s přáteli nebo jinými lidmi vašeho věku? Kolektivní bydlení se právě teď vrací do módy a bydlení s více lidmi, kteří volí bydlení společně s ostatními, může být řešení pro vás. Máte vlastní pokoj, vaříte si vlastní jídlo, perete si vlastní prádlo, jen sdílíte obývací pokoj a heslo k WiFi s ostatními. Můžeme to brát jako takovou alternativu ke studentským kolejím.

Existuje spousta výhod společného bydlení. První je úspora peněz. Budete sdílet všechny společné výdaje, jako je úklid, účty za elektřinu a internet atd. Jídlo můžete nakupovat odděleně, nebo se můžete o některé věci v domácnosti podělit např. o kávu, sůl, pepř atd. Důležité je vyjasnit si pravidla na začátku, aby byli všichni spokojení.

Další velkou výhodou je sociální kontakt, který získáte. Pokud jste se přestěhovali do nového města, kde nikoho neznáte, mohou být vaši spolubydlící blízkými přáteli a můžete se od sebe navzájem učit. Někdo vás může naučit vařit a jiný vám pomůže opravit rozbitý řetěz na vašem kole.

Pro harmonický domov s lidmi, kteří jsou pro vás na začátku cizinci, je důležité mít navzájem hodně respektu. Pokud například máte návštěvu, je dobré informovat své
spolubydlící předem. Také byste měli stanovit, kdo je zodpovědný za co a kdy. Je potřeba se starat o společné prostory jako jsou toaleta s koupelnou, společné chodby atd. Vytvořte si harmonogram a určete, kdy a kdo má co dělat.

To, co může být oříškem, když žijete s ostatními, je místo pro uložení vašich věcí. Vaše kolo, cestovní kufry zabírají hodně místa, vaše zimní oblečení v létě nebudete potřebovat. Můžete si snadno pronajmout skladové prostory na skladuju.cz pro všechno, co se vám nikam nevejde a ke svým věcem máte přístup každý den.